Pořizování psa

Ne nadarmo se říká, že je pes nejlepším přítelem člověka. Také proto bývá pes tak často nedílnou součástí velké spousty domácností.

 

Rozhodujete se i vy, že si pořídíte psího kamaráda ?? Pokud ano, tak si ještě přečtěte pár věcí, které by jste měli zvážit, než si přivedete čtyřnohého chlupáče domů.

 

! ČAS !    Než se pevně rozhodnete, že si pořídíte psa, popřemýšlejte rozumně o tom, jestli budete ochotni mu věnovat svůj čas. Není to jen o práci, těch pár hodin, co jste v práci pes sám vydrží. Spíš se zaměřme na to, jestli jste ochotni věnovat svůj volný čas aktivitám se psem (procházky, sport, apod.). Pes je společenské zvíře a proto potřebuje kontakt se svým majitelem. Společné aktivity utužují váš vztah a pes je šťastný za každou minutu strávenou se svým pánem.

      Hodně lidí si myslí, že když mají dům se zahradou, tak k tomu automaticky patří pes. Ovšem dost často se stává, že pak pes celý život stráví na zahradě u domu a nedostane se ani na procházku. Jen oplocená zahrada psu ke šťastnému životu nestačí. Pokud se psu nechcete věnovat, tak si ho raději nepořizujte, jako dekorace na skalce vám pak postačí třeba keramická soška psa.

      Hodně lidí si zase naopak myslí, že velký pes trpí v bytě. Ano, to může být pravda, pokud má majitel ke psu takový přístup, že s ním 3x denně vyjde před panelák, počká, až pes vykoná potřebu a zase s ním jde domů. Ale pokud se majitel psu aktivně věnuje, jde s ním alespoň 1x denně na opravdu dlouhou a pro psa zajímavou procházku, tak nevidím žádný problém v tom, mít třeba i ovčáka v bytě.

      Určitě je tedy přijatelných více variant, mít psa na zahradě v kotci, doma s přístupem na zahradu, nebo i v bytě, pokud se budete svému psu věnovat, tak bude štastný kdekoliv.

 

! Finance !    Pokud si chcete pořídit psa, tak je také vhodné promyslet si, jestli jste schopni psa dalších 10-15 let finančně zabezpečit. Počítejte s počáteční investicí, pes něco stojí, dále musíte pořídit potřebné věci pro vlastnění psa. Když budete mít psa venku, tak je vhodné pořídit kotec se zateplenou boudou, což se může hodně prodražit. Pokud budete mít psa doma, tak je vhodné pořídit mu nějaký pelech, nebo klec, prostě mu vytvořit nějaké místo, kde bude mít klid pro odpočinek. Dále musíme pořídit vodítko, obojek, misky, košík, hračky, pamlsky, zajistit kvalitní krmivo a psa také přihlásit na město. Dále musíme počítat s povinnými veterinárními úkony, jako je očkování, ale bohužel také s nečekanými návštěvami u vetertináře. Počítejte s tím, že váš pes může kdykoliv onemocnět nebo se zranit a některé zákroky u veterináře vyjdou pěkně draho. Pes je závazek na hodně let, proto s tím počítejte.

 

! S PP, BEZ PP ? !    I průkaz původu hraje při pořizování psa velkou roli. Více o této problematice se dočtete v samostatné sekci: "S PP, bez PP ?".   quality-character.webnode.cz/no/s-pp-nebo-bez-pp-/

      Pokud netoužíte po konkrétním plemenu a rozhodnete se pro nějakého voříška, tak je dobré jet navštívit okolní útulky, kde najdete velkou spoustu takových pejsků, štěňat, mladých psů, ale i starých seniorů s pohnutým osudem, kterým můžete udělat krásný život tím, že jim poskytnete láskyplný domov. Takoví psi jsou pak nejvděčnějšími kamarády do nepohody. V dobrých útulkách vám poskytnou pravé informace o povaze a chování jednotlivých psů a vy si můžete vybrat psa, který vám bude vyhovovat, navíc uděláte dobrý skutek.

 

! PLEMENO !    Důležitou úlohu při pořizování psa sehrává výběr vhodného plemene přímo pro vás. Pokud si chcete pořídit psa, musíte se dobře rozmyslet, které plemeno si pořídíte. Nejprve by jste měli vědět, jestli chcete malé, střední, velké, nebo obří plemeno. Každý musí vědět nejlépe sám, jaké má možnosti.

      Pokud jste začátečník, je důležité zaměřit se na plemena vhodná pro začínající pejskaře. Pokud se bavíme o NO, tak ten pro začátečníky vhodný je, ale ať už se rozhodnete pro ovčáka, labradora, pudla nebo buldočka, tak je vždy dobré mít vyhlédnutý nějaký cvičák, či psí školku ve vašem okolí, kde vám poradí jak se psem pracovat. Je lehčí poradit se hned s odborníkem, než udělat chyby při výchově a pak je složitěji napravovat.

      Při výběru plemene se zaměřte na informace o historii a původu plemene, k čemu byl pes vyšlechtěn a k jakým účelům se používá dnes. Zaměřte se také více na povahové vlastnosti plemene, než na vzhled. Rozmyslete se také, jestli chcete se psem dělat nějaký sport (jestli ano, tak jaký), nebo chcete jen společníka a kamaráda do rodiny. Podle těchto kritérií zúžíte  výběr vhodných plemen a potom už se můžete zaměřit na vzhled. Pokud si vyberete plemeno jen podle vzhledu a nebudete se zajímat o historii, povahu a využití psa, můžete potom se svým psem celý jeho život trpět. 

      Podle toho, k jakým účelům psa chceme se také rozhodujeme z jaké chovatelské stanice si psa vybereme, pokud chceme spíš klidnější typ psa, tak se zaměříme na CHS, které se věnují více výstavnictví než práci. Pokud chceme se psem sportovat, tak budeme hledat spíš v CHS, které se psy více pracují, to poznáme podle zkoušek z výkonu, závodů a podobně. Takový pes většinou zdědí vlohy a chuť do práce po rodičích a vyžaduje potom hodně aktivit a pohybu.

 

! ŠTĚNĚ, NEBO DOSPĚLÝ PES ? !    Můžete se také rozhodnout, jestli si pořídíte štěňátko nebo dospělého psa. U štěňátek je to jasné, povedete jeho výchovu již od ranného věku a jak si ho vychováte, takový bude. Pokud se bojíte, že nezvládnete počáteční výchovu a výcvik, můžete si pořídit už dospělého vycvičeného psa. Stačí se poptat chovatelů daného plemene a určitě se najde někdo, kdo vám poradí, kde takového psa sehnat.

 

! PES, NEBO FENA ? !   Dále by jste si měli promyslet, jestli chcete psa nebo fenku. U feny počítejte s tím, že jí budete muset alespoň 2x do roka 3 týdny bedlivě hlídat kvůli hárání. Hodně fenek hárání také psychicky rozhodí. Mohou například méně poslouchat, mít větší chuť k jídlu, nebo naopak trpí nežravostí, některé fenky jsou zase v tomto období mazlivější a nebo se to nemusí vůbec projevit. Je to individuální. Psa si budete muset hlídat nepřetržitě, protože ve vašem okolí bude každou chvíly nějaká fenka hárat. Každému vyhovuje něco jiného, někomu víc fenky a někomu zase psi, nelze říct, co je lepší. Všeobecně ale platí, že jsou fenky citlivější a většinou i poslušnější než psi. Psi pak bývají naopak vytrvalejší, tvrdší, ráznější a dominantnější. Ovšem vyjímka potvrzuje pravidlo, takže tímto se nedá plně řídit. Více je to o povaze konkrétního psa, než o pohlaví, či plemeni.

 

Přejeme hodně štěstí při výběru správného parťáka.