S PP, nebo bez PP ?


Časté rozepře vznikají kvůli průkazu původu psů, tzv. papírům. Utrácet spíš za psa s PP, nebo koupit "levněji" psa bez PP ?

 

Můj úplně první pes  byl bez PP, byl to můj milovaný kamarád, který semnou strávil krásných 14 let. Dostala jsem se k němu  přes inzerát  na internetu, určitě v tom tenkrát sehrál roli i můj tehdejší věk. Bylo mi 12 let a chtěla jsem prostě jen psího kamaráda, Semmik byl štěně po fence, kterou měla doma jedna rodina, která se rozhodla, že chce po feně štěňata, takže se domluvili s majitelem jiného psa a štěňata byla na světě. Tehdy se ještě o problémech v podobě množíren tolik nevědělo, dnes už je informovanost veřejnosti díky sociálním sítím mnohem větší, zároveň je ale těžší se v množství informací zorientovat. Přesto jsou ale někteří chovatelé už tolik vytočeni neznalostí dalších a dalších lidí, že jejich časté dotazy na sociálních sítích raději zahrnou nadávkami, než aby se jim rozumně pokusili vysvětlit problematiku psů bez průkazu původu. Ráda bych vám pomohla pochopit o co vlastně jde.

 

Nevíte si  rady? Jestli pejska s PP nebo bez ? Tak pozorně čtěte:

 

 

         Člověk se rozhodne pořídit si psího kamaráda. Někdo si zamiluje štěňátko voříška od sousedů, někdo zajde do útulku pro nějakého opuštěného psíka... a někdo si vybere konkrétní plemeno. Někdo ví rovnou, že chce psa jedině s PP, někdo váhá, někdo ani netuší, jaký je rozdíl mezi psem s PP a bez. A právě ti nejčastěji podstupují, i když nevědomě, větší riziko a pořídí si štěně bez PP.

        Mnoho lidí stále neví, proč by na koupi psa bez PP (průkazu původu) mělo být něco rizikového. Množitelé těchto pejsků jsou většinou mnohem lepší obchodníci, než chovatelé čistokrevných psů, a také je jim většinou jedno, komu štěně prodávají, takže neváhají potencionálním zájemcům nabulíkovat hromadu nesmyslů, jenom aby prodali. (Nechci se dotknout těch slušnějších, kteří své fenky kryjí a odchovávají štěňata "sobě pro radost", ale i ti by se měli zamyslet...)

        Ráda bych vás alespoň na základní rizika upozornila a tak vám pomohla ve vašem rozhodování dříve, než si pejska dovezete domů. Průkaz původu je dokladem, že své peníze zaplatíte opravdu za to, co jste si vybrali. Koupě štěněte bez PP se dá přirovnat k situaci, kdy si koupíte v obchodě novou plazmovou televizi a doma v krabici najdete rychlovarnou konvici - dostanete jiné zboží a ještě zaplatíte přemrštěnou cenu.

Upozornění: Pokud se zde mluví o psech bez PP, pak se jedná o psy vydávané za určitou rasu, ale bez dokladu, že se skutečně jedná o zástupce daného plemene. Nemluvíme o křížencích, kteří jsou jako takoví nabízeni. Ti většinou vzniknou (nešťastnou) náhodou a ne jako produkt cíleného krytí.

Jaká tedy mohou být zmíněná rizika?

Víte, že...

1. ...u štěněte bez PP nikdy nemáte jistotu, že vám z něj vyroste opravdu vaše vybrané plemeno?

        Jsou-li rodiče bez PP, mohou sice vypadat jako poměrně typičtí zástupci plemene, ale jelikož nemáte doklad o jejich předcích, nelze nikdy předem vytušit, co ze štěňátka vyroste, jaký předek se projeví.

2. ...je důležité znát zdravotní stav rodičů vašeho štěňátka?

        Většina plemen trpí ve své populaci nějakou zdravotní zátěží. Nejznámější jsou např. dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu, degenerativní myelopatie, epilepsie, oční vady,  hluchota, entropium/ektropium... Psi a feny v čistokrevném chovu by měli mít vyšetření na problémy týkající se konkrétně jejich plemene. Jedinci s těžkým stupněm postižení nejsou do chovu pouštěni vůbec, s lehčími stupni jsou chovatelem používáni s větší rozvahou. Bohužel právě ti, kteří se nedostali do čistokrevného chovu pro těžké zdravotní problémy, jsou často právě rodiči oněch "štěňat bez PP po rodičích s PP".

3. ...až na několik málo výjimek (konkrétně vím jen o pointrech a NKO) neexistuje už mnoho let "nadpočetné štěně"?

      Ani vysoký počet štěňat ve vrhu, ani případná exteriérová vada u štěněte není důvodem pro nevydání PP. Lži o nadpočetných štěňatech jsou bohužel dodnes častým argumentem množitelů psů bez PP, na který se mnoho lidí nechá nachytat.

4. ...množitelé psů bez PP prodávají velmi často štěňata za ceny blížící se ceně štěněte s PP?

        Pan Novák potká v parku paní Veselou, mají podobné pejsky, tak se dají do řeči: "Jorkšír?" "Ano, jorkšír." "S papírama?" "Ale kdeže, na co by nám byly nějaké papíry. My máme psa pro radost a ne na parádění!" "To náš je s papírama, chtěli jsme mít jistotu, že to bude opravdu jork." "Ale prosím vás, tolik peněz vyhodit za papíry! Ten náš stál jenom 10 tisíc!" "Hmmm, to ten náš s PP stál 12." A pro paní Veselou jede záchranka...

        Ano, je to tak. Velmi často cena štěněte bez PP dosahuje téměř k ceně štěněte s PP. Bohužel se kupující málo zajímají.

5. ...s pejskem s PP nemusíte chodit na výstavy?

       Průkaz původu je tady pro vás a ne vy pro něj. K ničemu vás nezavazuje, do ničeho vás nenutí.

6. ...pejsek s PP nevyžaduje žádnou zvláštní péči?

        Pes se neptá, jestli má PP nebo ne. Chce stejně jíst, stejně venčit, stejně odčervit a naočkovat, stejnou péči o srst... Pokud je v pořádku. Bohužel je větší předpoklad dědičných nemocí (viz výše) a tudíž i větší "naděje" na častější návštěvy veterináře. Jediná úspora při koupi štěněte bez PP je (většinou) nižší kupní cena. Ta se vám ale může velmi nevyplatit.

7. ...můžete při troše štěstí sehnat štěňátko s PP za nižší cenu, než je pro dané plemeno běžná?

       Chce to pátrat, hledat, kontaktovat více chovatelů, třeba si i počkat. Ale určitě to stojí zato.

8. ...i pes se dá koupit na splátky?

        Většina chovatelů vám umožní i splátkový kalendář. Dobře totiž většinou víme, jaké to je, když nemáte potřebnou částku právě pohromadě.

9. ...velmi často koupí štěněte bez PP podporuje kupující týrání zvířat?

        Ano, valná část štěňat bez PP pochází bohužel z velkochovů, kde se chovají psi jen kvůli zisku - takže feny jen rodí a rodí, neexistuje říje, aby fena nebyla nakryta (ve 4-5 letech jsou zdravotně naprosto odrovnané), a za minimální náklady - tedy bez potřebné péče o rodiče i mláďata. Štěňata jsou prodávána předčasně (dříve než v 7 týdnech by štěně od matky jít nemělo a to i tehdy, když už fena nekojí delší dobu), bez očkování a odčervení a často podvyživená. Ta, která se neprodají tady, putují do výkupů. Koupí štěněte od takového velkomnožitele sice můžete získat "dobrý pocit", že jste jednomu štěněti pomohli (i na to množitel často sází), ale podporujete tak týrání řady dalších.

 

Máte ještě nějaký rozumný důvod pro pořízení psa bez PP?

 

Nejčastější mýty:

1. Se psem s PP bych musel na výstavy.
        To samozřejmě není pravda. K účasti na výstavách vás PP nijak nezavazuje.

2. Fena s PP by musela mít štěňata.
        Ne, žádná fena nemusí mít štěňata, ani PP k tomu nezavazuje.

3. Pes s PP potřebuje zvláštní péči
        Ne, pes s PP je stejný jako každý jiný. Nepotřebuje žádné zvláštní očkování oproti psům bez PP, ani žádnou dražší veterinární péči, ani žádné speciální krmivo... V těchto nárocích jsou si všichni psi rovní, jen u těch bez PP někteří majitelé méně hledí na kvalitní krmivo, jiná očkování než proti vzteklině atd. A veterinární péče se vzhledem k tomu, o čem jste se mohli dočíst výše, může u psa bez PP naopak prodražit, takže ve výsledku mnoho lidí peníze ušetřené při koupi psa postupně zaplatí u veterináře.

4. Každá fena by měla mít aspoň jednou za život štěňata, aby neměla rakovinu.

        Nádorová onemocnění mléčné žlázy patří mezi nejčastěji se vyskytující onkologická onemocnění u fen. Ovšem jejich souvislost s tím, zdali byla fena někdy březí, nebo ne, nebyla nikdy potvrzena.

5. Psi s PP jsou přešlechtění a tudíž nemocní

        Ani toto není pravda, jen se o všech nemocných psech ví veřejně, protože psi, kteří podstupují uchovnění, musí podstoupit různá zdravotní vyšetření, tím pádem se nějaká nemoc zjistí a pokud je dědičná, tak je jedinec vyřazen z chovu. Oproti psům bez PP, kde probíhají naprosto nekontrolované chovy. 

      Zdroj původního článku: https://www.certoraje.com/

        Také často v televizi slýcháváme, že nějaký pes napadl člověka, zvíře a podobně. Měli byste ale vědět, že z 99% někoho napadne pes bez PP, což je zajímavé, že ? Ano, ve zprávách vám řeknou, jak pes německého ovčáka pokousal dítě, ale nikdo už nepátrá po tom, jestli byl daný pes s PP nebo ne. Pokud si pozorně přečtete charakteristiku a standard plemene NO, zjistíte, že se nikde nepíše, že by měl německý ovčák být agresivní. Klub chovatelů tohoto plemene se snaží produkovat psychicky vyrovnané psy a ne labilní psy se zkratovým jednáním, pokud se toto jednání projeví u povahových testů při uchovnění, tak je pes vyřazen z chovu a proto se tyto špatné vlastnosti dále nešíří. Ovšem u psů bez PP nejsou ani jeho vlastnosti a povaha kontrolovány, proto by se nemělo propagovat, že člověka pokousalo nějaké určité plemeno, když jím ten pes není. Takový pes není plemenem, jen ho může připomínat vzhledem. Tímto problémem hodně trpí chovatelé takzvaných "bull plemen".

        Samozřejmě průkaz původu není 100% zárukou toho, že váš pes bude naprosto zdravý, ale je tu jen malá pravděpodobnost, že tomu bude jinak. Protože všichni předci vašeho pejska s PP byli vyšetřeni a až poté připuštěni do chovu. Popřemýšlejte nad tím, pokud chcete konkréní plemeno, kupte s papírama a nekupujte voříška vzdáleně připomínajícího Vaše oblíbené plemeno. ;)